Home / Fixed Inductors / LHLZ06TB101K-FW
minImg
LHLZ06TB101K-FW
Taiyo Yuden
Product No:
LHLZ06TB101K-FW
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 100UH 570MA 770MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 570 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
DC Resistance (DCR) 770mOhm Max
Inductance 100 µH
Series LH, LZ Type
Type -
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Frequency - Self Resonant 5.6MHz