LK16083R3K-TV
Taiyo Yuden
Product No:
LK16083R3K-TV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 30 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Inductance 3.3 µH
Series LK
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 38MHz