Home / Fixed Inductors / LLCNB1210EKT1R0MB
minImg
LLCNB1210EKT1R0MB
Taiyo Yuden
Product No:
LLCNB1210EKT1R0MB
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0504
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1UH 1.1A 179 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.049" L x 0.041" W (1.25mm x 1.05mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0504
Ratings -
DC Resistance (DCR) 179mOhm Max
Inductance 1 µH