Home / Fixed Inductors / LLQPB160807T3R3M
minImg
LLQPB160807T3R3M
Taiyo Yuden
Product No:
LLQPB160807T3R3M
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 3.3UH 390MA 650MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 290mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 390 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 650mOhm
Inductance 3.3 µH
Series LLQPB
Type Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 300MHz