Home / Fixed Inductors / LLXBD5050YAL1R5N
minImg
LLXBD5050YAL1R5N
Taiyo Yuden
Product No:
LLXBD5050YAL1R5N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.6A 26 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm
Inductance 1.5 µH
Series LLXB
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 60MHz