Home / Fixed Inductors / LLXBD6060YEL6R3M
minImg
LLXBD6060YEL6R3M
Taiyo Yuden
Product No:
LLXBD6060YEL6R3M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 6.3UH 2.8A 49.4MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 38mOhm
Inductance 6.3 µH
Series LLXB
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 15MHz