Home / Fixed Inductors / LLXBH8080YBL6R8N
minImg
LLXBH8080YBL6R8N
Taiyo Yuden
Product No:
LLXBH8080YBL6R8N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.7A 32.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 3131
Ratings -
DC Resistance (DCR) 25mOhm
Inductance 6.8 µH
Series LLXB
Type Wirewound
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 24MHz