Home / Fixed Inductors / LLXND4040KKL4R7MDG
minImg
LLXND4040KKL4R7MDG
Taiyo Yuden
Product No:
LLXND4040KKL4R7MDG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.2A 168MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 950mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm
Inductance 4.7 µH
Series LLXN
Type Wirewound
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant 47MHz