Home / Fixed Inductors / LLXND6060MKT2R5NMG
minImg
LLXND6060MKT2R5NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LLXND6060MKT2R5NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 2.5UH 1.8A 108MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 90mOhm
Inductance 2.5 µH
Series LLXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 45MHz