Home / Fixed Inductors / LLXND6060MKT680MMG
minImg
LLXND6060MKT680MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LLXND6060MKT680MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 68UH 410MA 1.392OHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 440mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 410 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.16Ohm
Inductance 68 µH
Series LLXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 3MHz