Home / Fixed Inductors / LLXNE2424KKT6R8MN
minImg
LLXNE2424KKT6R8MN
Taiyo Yuden
Product No:
LLXNE2424KKT6R8MN
Description:
FIXED IND 6.8UH 570MA 492MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 570 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 410mOhm
Inductance 6.8 µH
Series LLXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 43MHz