Home / Fixed Inductors / LLXNH8080YKL151MJG
minImg
LLXNH8080YKL151MJG
Taiyo Yuden
Product No:
LLXNH8080YKL151MJG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
3131
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 150UH 800MA 546MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 900mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 3131
Ratings -
DC Resistance (DCR) 420mOhm
Inductance 150 µH
Series LLXN
Type Wirewound
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 5MHz