Home / Fixed Inductors / LLXPD2020MKT1R0N0G
minImg
LLXPD2020MKT1R0N0G
Taiyo Yuden
Product No:
LLXPD2020MKT1R0N0G
Description:
FIXED IND 1UH 1.65A 87.6MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.65 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 73mOhm
Inductance 1 µH