LM1084IT-12/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM1084IT-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 5A TO220-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 18V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A