LM1572MTCX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM1572MTCX-3.3/NOPB
Package:
16-TSSOP
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16TSSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-TSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 500kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V