LM25005MHX/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM25005MHX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
20-HTSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
In Stock : 4118
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 42V
Output Type Adjustable
Current - Output 2.5A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 37V
Product Status Active
Supplier Device Package 20-HTSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 7V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency - Switching 50kHz ~ 500kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V