LM25007MM/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM25007MM/NOPB
Package:
8-VSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
In Stock : 1304
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 42V
Output Type Adjustable
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 37V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-VSSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Frequency - Switching Up to 800kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V