Home / Gate Drivers / LM25101AM/NOPB
minImg
LM25101AM/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM25101AM/NOPB
Package:
8-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Input Type Non-Inverting
Driven Configuration Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ) 430ns, 260ns
Number of Drivers 2
Gate Type N-Channel MOSFET
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink) 3A, 3A
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 9V ~ 14V
Mfr Texas Instruments
Channel Type Independent
High Side Voltage - Max (Bootstrap) 100 V
Package Tube
Logic Voltage - VIL, VIH 2.3V, -