LM2674LD-12/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM2674LD-12/NOPB
Package:
16-WSON (5x5)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 12V 500MA 16WSON
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-WSON (5x5)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case 16-WFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 260kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V