LM2677S-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM2677S-3.3/NOPB
Package:
DDPAK/TO-263-7
Description:
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7
In Stock : 21
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 5A
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-7
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Frequency - Switching 260kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V