LM2936HVBMA-3.3/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM2936HVBMA-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
In Stock : 1062
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 15 µA
Voltage - Input (Max) 60V
PSRR 60dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Shutdown
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA