LM350AT/NOPB
Texas Instruments
Product No:
LM350AT/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR 86dB ~ 65dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 33V
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V