Home / Fixed Inductors / LMXND4040KKL6R8MDG
minImg
LMXND4040KKL6R8MDG
Taiyo Yuden
Product No:
LMXND4040KKL6R8MDG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 6.8 UH 0.8A 0.24 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm
Inductance 6.8 µH
Series LMXN
Type Wirewound
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant 38MHz