Home / Fixed Inductors / LMXND5050PKT1R2NMG
minImg
LMXND5050PKT1R2NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LMXND5050PKT1R2NMG
Description:
FIXED IND 1.2 UH 2.4A 0.054 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 45mOhm
Inductance 1.2 µH
Series LMXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 86MHz