Home / Fixed Inductors / LMXND5050XAT100MMG
minImg
LMXND5050XAT100MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LMXND5050XAT100MMG
Description:
FIXED IND 10 UH 1.7A 0.091 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 70mOhm
Inductance 10 µH
Series LMXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 20MHz