Home / Fixed Inductors / LMXND6060MKT220MMG
minImg
LMXND6060MKT220MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LMXND6060MKT220MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 22 UH 0.65A 0.558 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 760mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 465mOhm
Inductance 22 µH
Series LMXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 12MHz