Home / Fixed Inductors / LMXND6060WKL4R7NMG
minImg
LMXND6060WKL4R7NMG
Taiyo Yuden
Product No:
LMXND6060WKL4R7NMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 4.7 UH 2.15A 0.0696 OH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.15 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 58mOhm
Inductance 4.7 µH
Series LMXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 43MHz