Home / Fixed Inductors / LMXNE3030MKT1R0NN
minImg
LMXNE3030MKT1R0NN
Taiyo Yuden
Product No:
LMXNE3030MKT1R0NN
Description:
FIXED IND 1.0 UH 1.71A 0.0576 OH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.71 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 48mOhm
Inductance 1 µH
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Frequency - Self Resonant 111MHz