Home / Fixed Inductors / LMXPD2020KKT1R0N0G
minImg
LMXPD2020KKT1R0N0G
Taiyo Yuden
Product No:
LMXPD2020KKT1R0N0G
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.0 UH 1.55A 0.096 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.55A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.55 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 96mOhm Max
Inductance 1 µH