Home / Fixed Inductors / LSCNB1608HKT1R0MD
minImg
LSCNB1608HKT1R0MD
Taiyo Yuden
Product No:
LSCNB1608HKT1R0MD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0603
Description:
FIXED IND 1UH 1.6A 110 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Inductance 1 µH