Home / Fixed Inductors / LSQPA251818T470K
minImg
LSQPA251818T470K
Taiyo Yuden
Product No:
LSQPA251818T470K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1007
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 47UH 290MA 2.47OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 290 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1007
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.47Ohm Max
Inductance 47 µH
Series LSQP
Type Wirewound
Package / Case 1007 (2518 Metric)
Frequency - Self Resonant 12MHz