Home / Fixed Inductors / LSRNJ10165GL1R5NNY
minImg
LSRNJ10165GL1R5NNY
Taiyo Yuden
Product No:
LSRNJ10165GL1R5NNY
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.5UH 8.04A 7.2MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 13.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 8.04 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7.5mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series LSRN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 85.4MHz