Home / Fixed Inductors / LSRNJ12555GL6R0NMY
minImg
LSRNJ12555GL6R0NMY
Taiyo Yuden
Product No:
LSRNJ12555GL6R0NMY
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 6UH 5.6A 16.8 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.01A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.230" (5.85mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16.8mOhm Max
Inductance 6 µH
Series LSRN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 26.4MHz