Home / Fixed Inductors / LSXBD6060YEL1R3N
minImg
LSXBD6060YEL1R3N
Taiyo Yuden
Product No:
LSXBD6060YEL1R3N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.3UH 4A 20.8 MOHM SMD
In Stock : 2925
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16mOhm
Inductance 1.3 µH
Series LSXB
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 95MHz