Home / Fixed Inductors / LSXBH10050HL6R5N
minImg
LSXBH10050HL6R5N
Taiyo Yuden
Product No:
LSXBH10050HL6R5N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 6.5UH 5.2A 23.4MOHM SM
In Stock : 990
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18mOhm
Inductance 6.5 µH
Series LSXB
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 19MHz