Home / Fixed Inductors / LSXND5050WKT101MMG
minImg
LSXND5050WKT101MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXND5050WKT101MMG
Description:
FIXED IND 100UH 400MA 1.02OHM SM
In Stock : 775
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 420mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.02Ohm Max
Inductance 100 µH
Series LSXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz