Home / Fixed Inductors / LSXND6060MKT330MMG
minImg
LSXND6060MKT330MMG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXND6060MKT330MMG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 33UH 550MA 696MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 590mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 550 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings -
DC Resistance (DCR) 696mOhm Max
Inductance 33 µH
Series LSXN
Type Wirewound
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant 8MHz