Home / Fixed Inductors / LSXNE2424MKT4R7MNG
minImg
LSXNE2424MKT4R7MNG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXNE2424MKT4R7MNG
Description:
FIXED IND 4.7UH 650MA 300MOHM SM
In Stock : 2115
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 1.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 360mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series LSXN
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 45MHz