Home / Fixed Inductors / LSXNE3030KKT1R5NN
minImg
LSXNE3030KKT1R5NN
Taiyo Yuden
Product No:
LSXNE3030KKT1R5NN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.37A 90MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 1.44A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.37 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1212
Ratings -
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series LSXN
Type Wirewound
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Frequency - Self Resonant 99MHz