Home / Fixed Inductors / LSXNH8080YKL100MJG
minImg
LSXNH8080YKL100MJG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXNH8080YKL100MJG
Description:
FIXED IND 10UH 3.1A 44.2MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 44.2mOhm Max
Inductance 10 µH
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 22MHz