Home / Fixed Inductors / LSXNH8080YKL150MJG
minImg
LSXNH8080YKL150MJG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXNH8080YKL150MJG
Description:
FIXED IND 15UH 2.4A 65 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Inductance 15 µH
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 16MHz