Home / Fixed Inductors / LSXNH8080YKL680MJG
minImg
LSXNH8080YKL680MJG
Taiyo Yuden
Product No:
LSXNH8080YKL680MJG
Description:
FIXED IND 68UH 1.2A 273 MOHM SMD
In Stock : 1485
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 273mOhm Max
Inductance 68 µH
Package / Case 3131 (8080 Metric)
Frequency - Self Resonant 7MHz