MFR-50FRE52-1K87
YAGEO
Product No:
MFR-50FRE52-1K87
Description:
RES 1.87K OHM 1% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.87 kOhms
Series MFR
Power (Watts) 0.5W, 1/2W