Home / PTC Resettable Fuses / NANOSMDC050F/13.2-2
minImg
NANOSMDC050F/13.2-2
Littelfuse Inc.
Product No:
NANOSMDC050F/13.2-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 13.2V 500MA 1206
In Stock : 16429
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Voltage - Max 13.2V
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency CSA, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PolySwitch®, nanoSMD
Type Polymeric
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.029" (0.74mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 200 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1.1 A