NANOSMDCH010F-02
Littelfuse Inc.
Product No:
NANOSMDCH010F-02
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1206
In Stock : 8959
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency -
Current - Max 10 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10 Ohms
Series PolySwitch®, nanoSMD
Type Polymeric
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.1 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 350 mA