NCP4623HSN100T1G
onsemi
Product No:
NCP4623HSN100T1G
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 10V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 10 µA
PSRR 35dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 20mA