NCP502SQ27T2G
onsemi
Product No:
NCP502SQ27T2G
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 80MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR 55dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 80mA