NCP502SQ35T1
onsemi
Product No:
NCP502SQ35T1
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 80MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Voltage - Input (Max) 12V
PSRR 55dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 80mA