NCP508MT15TBG
onsemi
Product No:
NCP508MT15TBG
Package:
6-WDFN (1.5x1.5)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 50MA 6WDFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR 70dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.9 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WDFN (1.5x1.5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WFDFN
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 50mA (Typ)