NCP508SQ15T1G
onsemi
Product No:
NCP508SQ15T1G
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 50MA SC88A
In Stock : 798
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR 70dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.9 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 50mA (Typ)